Osuszanie wilgoci technologicznej
Samoistne schnięcie zawilgoconych murów zewnętrznych czy ścian może trwać bardzo długo – nawet do kilku tygodni. Dzięki nowoczesnym metodom osuszania zyskujesz cenny czas i skutecznie rozwiązujesz problem.
Osuszanie wilgoci technologicznej w domach, mieszkaniach, obiektach przemysłowych
Wilgoć w nowym domu, mieszkaniu, hali magazynowej czy w innym obiekcie przemysłowym jest częstym zjawiskiem. Wpływ na to ma tempo realizacji prac budowlanych w obecnych czasach. Woda obecna w materiałach budowlanych powoduje, że nowo wybudowane stropy, ściany czy posadzki są wilgotne. Kolejne źródło wilgoci pochodzi z poszczególnych etapów prac budowlanych oraz prac wykończeniowych w lokalach mieszkalnych czy domu. Możemy mieć z nią również do czynienia w przypadku obiektów, w których przeprowadzono gruntowny remont. Pozostawienie wilgotnych ścian, podłóg, czy stropów do samoistnego osuszenia nie jest dobrym rozwiązaniem. Proces naturalnego osuszania może trwać nawet 180 dni co znacznie wydłużałoby rozpoczęcie prac wykończeniowych.
Prace wykończeniowe nie powinny być realizowane w zawilgoconym mieszkaniu. Dlaczego?
- Mokre mury i zawilgocone warstwy izolacyjne doprowadzą do rozwoju grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia mieszkańców
- Musimy się liczyć z pojawieniem się zapachu stęchlizny
- Widoczne oznaki grzyba na ścianach i posadzce, których usunięcie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.
Kluczowe jest właściwe osuszanie wilgoci technologicznej. Należy uniknąć powierzchownej jej eliminacji, w przypadku której wilgoć pod wpływem stosowanych nagrzewnic usuwana jest tylko z zewnętrznej powierzchni ścian. Przy spadku temperatury zaś problem wraca i obserwujemy skraplanie się wody na wierzchnich warstwach i ponowne wchłonięcie przez materiały budowlane.
Zastosowanie odpowiedniej kombinacji sprzętów i metod sprawi, że wilgoć zostanie faktycznie wyciągnięta z betonu i tynku, a nie tylko zepchnięta do wierzchnich warstw.
Jak długo trwa osuszanie wilgoci technologicznej?
Osuszanie wilgoci technologicznej pozwoli uniknąć przestojów w prowadzeniu prac, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia z niesprzyjającą pogodą znacznie zaburzającą naturalne procesy schnięcia. Zastosowanie właściwych sprzętów o odpowiedniej wydajności dostosowanej do kubatury danego pomieszczenia pozwoli na efektywne usunięcie wilgoci z jej głębszych warstw. Jest to proces znacznie szybszy niż osuszanie naturalne. Zwykle zajmuje 7 – 14 dni. Całkowity czas zależny jest od powierzchni, która ma zostać osuszona, a także od stopnia zawilgocenia poszczególnych elementów. Przykładowo, osuszanie mieszkania o powierzchni 60 m2 trwa zwykle tydzień lub dwa tygodnie przy wykorzystaniu 2 osuszaczy i wentylatorów. Z kolei dom jednorodzinny o powierzchni 170-200 m2 będzie wymagał osuszania trwającego około dwóch, trzech tygodni i użycia kilku osuszaczy i kilkunastu wentylatorów.