Osuszanie fundamentów – metody i wskazania
Występowanie nadmiernego poziomu wilgotności w domu może powodować, że w poszczególnych pomieszczeniach będzie panował niekorzystny mikroklimat do życia. Im więcej wilgoci, tym lepsze warunki do rozwoju ma pleśń, grzyb i bakterie. Wilgoć zalegająca w piwnicach może być skutkiem zawilgocenia fundamentów i podciągania wody gruntowej. To często wynika z niepoprawnie wykonanej izolacji. Osuszanie fundamentów – dowiedz się, jak skutecznie osuszać fundament i kiedy naprawdę warto zdecydować się na takie usługi.
Zawilgocone fundamenty – jakie są przyczyny i objawy wilgoci?
Zawilgocenie ścian przyziemia to częsty problem pojawiający się szczególnie w nowo wybudowanych nieruchomościach. Z czego to wynika? Najczęściej z błędów konstrukcyjnych budynku lub niepoprawnego sposobu izolacji fundamentów. Budynki bez piwnic również są narażone na podciąganie wody gruntowej, co skutkuje nadmiernym zawilgoceniem pomieszczeń mieszkalnych.
W razie jakichkolwiek nieszczelności powłok wodochronnych może dojść do występowania nadmiernego poziomu wilgotności w całym budynku – nie tylko na dolnych kondygnacjach. Jeśli zawilgocenie fundamentów nastąpiło wskutek klęski żywiołowej – wystarczające będzie skorzystanie z usług profesjonalnego osuszania budynków.
Objawy pojawiającej się wilgoci w budynkach mieszkalnych (szczególnie wynikającej z zawilgocenia fundamentów) to:
- rozprzestrzeniająca się pleśń i grzyb,
- brzydki zapach w całej nieruchomości,
- zacieki na ścianach i posadzkach,
- puchnięcie tynków,
- odpadanie farb.
Profesjonaliści są w stanie zająć się ekspresowo pomiarami wilgotności w całym budynku, a następnie wykorzystają odpowiedni sprzęt do osuszania, który zneutralizuje problem w jak najkrótszym czasie. Po przeprowadzeniu procesu osuszania warto dokładnie przeanalizować źródło problemu i np. usprawnić poziom hydroizolacji pionowej budynku. Dzięki temu wilgoć kapilarna nie będzie już więcej problemem.
Metody osuszania fundamentów – jakie są najskuteczniejsze?
Nowoczesne metody osuszania budynków mieszkalnych, a dokładnie fundamentów wykorzystują dwa procesy: zmniejszanie poziomu wilgotności przegrody poprzez osuszenie oraz hydroizolacja fundamentów w celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się wilgoci. Jeśli chodzi o osuszanie fundamentów, rozróżniamy metody inwazyjne i nieinwazyjne. Najpopularniejsze to:
- Osuszanie kondensacyjne – w tym przypadku obniżona zostaje wilgotność przegród, czyli pozbywanie się wilgoci technologicznej. W ten sposób można przyśpieszyć proces przeprowadzania robót budowlanych, np. w celu poprawy hydroizolacji fundamentów. Mechanizmy osuszania kondensacyjnego polegają na obniżeniu poziomu wilgotności powietrza przepływającego przez budynek. Urządzenia pobierają skroploną wodę do specjalnych pojemników, a suche (nagrzane) powietrze jest przekazywane do pomieszczeń – działa podobnie, jak klimatyzator. Warunkiem skutecznego działania tej metody osuszania fundamentów jest zamknięcie obiegu powietrza w budynku.
- Osuszanie adsorpcyjne – to metoda osuszania, która wykorzystuje proces pochłaniania wilgoci przez absorber. W tym przypadku powietrze przepływające przez urządzenie oddaje zawartą w sobie wodę, a po podgrzaniu powraca do pomieszczeń w celu ich osuszenia.
- Osuszanie mikrofalowe – tego typu metody są wykorzystywane głównie w celu wgłębnego podgrzania wody zawartej w murach i posadzkach. Dzięki temu ciecz jest odparowywana, a następnie przekazywana do powietrza. W przypadku użycia tej metody osuszania konieczne jest zapewnienie idealnego poziomu cyrkulacji powietrza w budynku.
Oczywiście są też inne metody, które umożliwiają skuteczne osuszanie fundamentów. Profesjonaliści wykorzystują w tym zakresie: termoiniekcję, iniekcję krystaliczną oraz elektroosmozę. Sposoby osuszania powinny być dopasowane do skali problemu. Tylko w ten sposób można zmaksymalizować efekty osuszania i całkowicie pozbyć się wilgoci z fundamentów i ścian.
Czy osuszanie fundamentów się opłaca?
Osuszanie fundamentów podobnie jak osuszanie podposadzkowe i inne metody to przydatne działania, które umożliwiają szybką neutralizację problemów z wilgocią w budynkach. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się pierwsze oznaki rozprzestrzeniającej się wilgoci, która ma swoje źródło w fundamentach, warto postawić na sprawdzone i kompleksowe usługi.
Kontaktując się z firmą osuszeniową można skorzystać z pełnego doradztwa merytorycznego. Wsparcie ekspertów w zakresie osuszania fundamentów to gwarancja szybkiego pozbycia się problemu, jeszcze zanim wilgoć spowoduje spore zniszczenia w strukturze ścian i posadzek.