Jak wysoka wilgotność wpływa na dom i jego mieszkańców?
Kiedy wilgotność w mieszkaniu lub domu jest zbyt wysoka lub niska wpływa to na komfort życia mieszkańców. Może również przyczynić się do uszkodzenia wyposażenia. Wysoka wilgotność powoduje nadmiar wilgoci i kondensację, co stwarza sprzyjające warunki do powstania pleśni. Niska wilgotność z kolei jest powiązana z szybkim rozprzestrzenianiem się wirusów. Jak dbać o zapewnienie odpowiednich warunków w mieszkaniu?
Czym jest wilgotność?
Wilgotność to nic innego jak stężenie pary wodnej w powietrzu. Wilgotność względna, mierzona w procentach, wyraża stosunek faktycznej zawartości pary wodnej do maksymalnej ilości (nasycenia) w danej temperaturze. Wilgotność bezwzględna zaś, podawana w gramach na metr sześcienny, określa zawartość pary wodnej na 1m3. Maksymalna ilość pary wodnej, która może znajdować się w powietrzu jest niezmienna dla danej temperatury. Gdy ta wartość zostaje przekroczona, dochodzi do skraplania się wody.
W wyższych temperaturach powietrze może zawierać więcej pary wodnej, więc zwykle zwiększenie ogrzewania w pomieszczeniu powoduje spadek wilgotności względnej. Jednak istnieje wiele różnych czynników, które powodują zmianę tych wartości. Suszenie prania, gotowanie, gorąca kąpiel mogą powodować wzrost wilgotności, a odpowiednia wentylacja pomieszczenia spowoduje spadek poziomu, mimo, że generalnie chłodzi powietrze.
Badania wykazały, że wilgotność na poziomie 70% lub wyższa na poziomie styczności z powierzchnią może spowodować poważne uszkodzenie mienia. Dla większości z nas wilgotność względna na poziomie 40-60% jest najbardziej komfortowa. Osiągając te wartości nie wywiera ona również niszczącego wpływu na wyposażenie domowe, w tym książki, meble czy też ubrania.
Jak zbyt wysoka wilgotność wpływa na wyposażenie i organizm człowieka?
Wysoka wilgotność może powodować problemy w domu, jeśli wilgotność względna regularnie przekracza 60%- 70%. Kiedy powietrze zawiera parę wodną powyżej tego poziomu, pojawiają się sprzyjające warunku do rozwoju grzybów i pleśni. Nadmiar wilgoci może powodować gnicie, niszcząc rzeczy, które znajdują się w mieszkaniu czy domu.
Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z potencjalnych problemów.
Rozwój pleśni i grzybów – w wilgotnych domach i mieszkaniach pleśń i grzyb znajdują idealne warunki do osadzania się na powierzchni i rozwoju. Pleśń atakuje daną powierzchnię, ale pokrywa jedynie ich wierzchnią warstwę nie wnikając w głąb. Zwykle tworzy plamy w różnych kolorach (szare, białe, rude) na tapetach, płytkach czy innych materiałach. Grzyb z kolei może wnikać w głąb materiałów takich jak drewno czy beton powodując ich niszczenie. Ponadto, rozwój pleśni i grzybów może powodować problemy zdrowotne, takie jak częste infekcje dróg oddechowych, alergie, astma u dzieci.
Jeśli rozwój grzybów nie jest kontrolowany, ostatecznie nie unikniemy zniszczeń. Może to oznaczać, że przedmioty takie jak meble, dywany, książki lub miękkie zabawki będą musiały zostać wyrzucone. W poważniejszych przypadkach powoduje osłabienie stropów lub ścian oraz podważa integralność konstrukcyjną budynków.
Łuszcząca się farba i odklejająca tapeta – ściany są głównym miejscem gromadzenia się kondensacji pary wodnej, jeśli wysoka wilgotność nie jest kontrolowana. Problem jest szczególnie dotkliwy w przypadku ścian zewnętrznych, ponieważ to tutaj ciepłe, wilgotne powietrze spotyka się z chłodniejszą powierzchnią. Łuszcząca się farba lub zwijająca tapeta jest oznaką nadmiernej wilgoci w domu. Ważne jest, aby nie malować lub nie tapetować ponownie bez poradzenia sobie z wpierw z problemem.
Gnicie mebli, podłogi i wyposażenia – nadmiar wilgoci w domu może uszkodzić drewno, prowadzi do jego niszczenia, gnicia, powstawania pleśni i grzybów. Gdy meble są ustawione blisko ścian zewnętrznych, istnieje większe ryzyko, że dostanie się tam wilgoć. W najpoważniejszych przypadkach, gdy wilgoć utrzymuje się przez długi czas, może to spowodować nieodwracalne uszkodzenia parkietu, stolarki okiennej oraz innych elementów drewnianych.
Uszkodzone ściany i cegły – Ściany domu są zabezpieczane przed wpływem wilgoci. Izolacja, sposób ogrzewania, wentylacja, zachowania mieszkańców wpływają na stan budynku. Ciągłe zmiany zawartości wilgoci w tynku, legarach lub słupach powodują pęcznienie lub kurczenie się materiałów. W rezultacie, wysoka wilgotność może prowadzić do pęknięć, co może wymagać potencjalnie kosztownych napraw.
Stosowanie preparatów chemicznych o działaniu pleśniobójczym, czy też farb dyspersyjnych z dodatkami biobójczymi to jedne ze środków stosowanych w walce z pleśnią i grzybami. Jeśli nie obserwujemy poprawy, konieczne jest wdrożenie poważniejszych kroków. Osuszanie murów , zabezpieczenie ich impregnatem grzybobójczym i położenie farby chroniącej przed rozwojem pleśni i grzybów to jedne ze skutecznych sposobów walki z problemem. Warto skonsultować się ze specjalistyczną firmą zajmującą się osuszaniem budynków, która doradzi, dokona pomiarów wilgotności i przeprowadzi osuszanie przy pomocy najskuteczniejszych w danym przypadku metod.